Czy olej palmowy sprawdza się w pielęgnacji włosów?

Pielęgnując włosy coraz częściej i chętniej sięgamy po naturalne oleje roślinne. Najpopularniejsze z nich znajdziemy już w drogeriach, aptekach lub na kuchennych półkach. Trudniej dostępny, mniej znany i o odmiennej formule – takim olejem jest właśnie olej z czerwonej palmy. Czy czerwony, bardzo gęsty tłuszcz z olejowca gwinejskiego sprawdza się na włosach?

Nierafinowany olej palmowy konsystencją w niczym nie przypomina innych olejów roślinnych – jest bardzo gęsty, mocno kremowy i intensywnie pomarańczowy. Kolor tego oleju to zasługa bardzo dużej ilości beta-karotenu, którego w oleju z czerwonej palmy jest dziesięciokrotnie więcej niż we wczesnej marchwi. Jedna łyżka oleju palmowego dostarcza 10-krotną dawkę beta-karotenu niż karotka, a także zaspokaja większość zapotrzebowania organizmu na witaminę A oraz E.

Oprócz bogactwa witamin, olej palmowy oferuje również wiele innych składników odżywczych. Charakteryzuje go bogactwo kwasów omega-3 oraz omega-6, a także odmładzający koenzym Q10. To uniwersalny, bezpieczny, naturalny tłuszcz pochodzenia roślinnego, który można wykorzystywać zarówno w kulinariach (wzmacniając w ten sposób włosy od wewnątrz), jak i zewnętrznie na włosy wymagające odżywienia, nawilżenia i przywrócenia witalności.

Jakie korzyści niesie ze sobą pielęgnacja włosów olejem palmowym?

Olej z owoców czerwonej palmy ma bardzo wiele właściwości, które sprawiają, że jest najlepszym olejem do pielęgnacji włosów. Przede wszystkim zapewnia odpowiednią witaminizację komórek, a wiadomo, że odpowiednie odżywienie jest pierwszym krokiem do pięknych włosów. Po drugie olej z czerwonej palmy zawiera witaminę E w formie bardzo silnego antyoksydantu, a więc wykazuje działanie odmładzające – unieszkodliwia wolne rodniki, uelastycznia strukturę włosa oraz zapewnia regenerację komórek. Olejowiec gwinejski jest też świetnym filtrem UV i ochrania włosy oraz skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. To wszystko sprawia, że dzięki olejowi palmowemu włosy zyskują młodzieńczą witalność i zdrowy wygląd.

Czy olej z czerwonej palmy da się stosować na włosy?

Mogłoby się wydawać, że niezbyt przyjazna konsystencja oleju palmowego będzie utrudniała jego aplikację, a co za tym idzie nie sprawdzi się ona na włosach. Nic bardziej mylnego. Mocno pomarańczowy olej palmowy rozpuszcza się w kontakcie ze skórą, a więc nabrany na dłonie stanie się aksamitnym olejem. Dobrze nakłada się na skórę głowy i całą długość włosów, szybko się wchłania i wbrew pozorom nie obciąża pasm. Gładkie i lśniące włosy wymagają jednak nakładania oleju przed myciem, ponieważ niezbyt dobrze sprawdza się on jako olej na suche włosy.